Provjeravanje duhova

Biblija na mnogo mjesta upozorava da u procjeni validnosti i ispravnosti religijskog iskustva i manifestacije religioznosti, ljudsko rezonovanje i ljudska mjerila nijesu pouzdani. Povrh toga, pozivanje na duhovna otkrivenja ili vođstvo takođe ne predstavlja nikakvu garanciju ispravnosti. Bog je jedini mjerodavni autoritet koji kroz svoju Riječ definiše ispravnost religije. Biblija upozorava protiv površnosti i naivnosti…

Nevjerstvo

Biblijski pojmovi za „nevjerstvo“ imaju značenje nevjerovanja i skepticizma u religijskom smislu ali takođe i neposlušnosti i nepokornosti. Koliko je zaista dubok taj pojam, možemo shvatiti iz pažljivog proučavanja Svetog Pisma. Bog tretira nevjerstvo kao grijeh. U Jevrejima poslanici 3:7-11 apostol Pavle citira Psalam 95:7-11 i objašnjava grijeh nevjerstva starog Izraela.

Redosled knjiga u Starom savezu

Neki projevrejski orjentisani teolozi zagovaraju važnost redosleda knjiga Starog saveza na način kako su složene u Tanahu (jevrejskoj Bibliji). Da li je to važno i, ako jeste, zašto? Originalni Stari Savez ili „Tanah“ na hebrejskom, sastoji se iz tri dijela: Zakon (hebrejski „Tora“), Proroci („Neviim“) i Spisi („Ketuvim“).

Ko je stvorio Boga?

U diskusiji sa ateistima religiozne osobe često (opravdano) insistiraju na pitanju postanka svemira i uopšte života na Zemlji. Ateisti ne mogu da odgovore na pitanje kako je nastala materija i energija koja je eksplodirala u tzv. Velikom prasku, jer prema zakonu održanja, materija i energija ne mogu da nastanu ni iz čega. Veliki (naučno dokazivi)…

„Prvobitni grijeh“ kao izgovor za relativizaciju grijeha

„Ko god čini grijeh, on prestupa zakon, jer grijeh je prestup zakona.“ (1. Jovanova 3:4) Grijeh podrazumijeva grešnu aktivnost koja prestupa Božji Zakon života. Prestup Zakona ili „anomia“ na grčkom znači „bezakonje“. Prema riječima Isusa Hrista, grešne aktivnosti mogu se odvijati i u našem umu, bez manifestacije konkretnog čina. „Čuli ste da je rečeno: ‘Ne…

Povezivanje sa Bogom i spasenje vjerom

Da bismo razumjeli ovaj predmet, najprije moramo biti oslobođeni pogrešnih pretpostavki u vezi sa porijeklom i izvorom života. Jedna od najosnovnijih stvari u životu je odgovoriti na pitanje odakle život potiče i kako ga dobijamo. Ovo određuje kakva smo mi vrsta živih bića, a takođe definiše i prirodu naših veza i naš sistem vrednovanja.