Ptica koja se rađa iz pepela? Simbol borbe, inata, besmrtnosti, vaskrsenja. Čijeg? Da li je Feniks samo legenda, mitologija bez osnova? Postoje li uopšte mitovi i folklor starih naroda iza kojih ne stoji neki stvarni događaj ili entitet? Teško, rekli bismo, ako ne i nemoguće. Istina je da legende i predanja odrade svoj posao glorifikacije, mistifikacije i zaodijevanja u veo tajanstvenosti, simbolizma, može se reći i fantastike, ali to i dalje ne znači da je priča bez osnova.
Najprije da vidimo odakle Feniks dolazi. To je vrlo važno, jer ako geografski lociramo njegovo prvobitno stanište, lakše ćemo se baviti mistikom koja ga okružuje. Tako već na Wikipediji[1] možemo saznati štošta o ovoj čudesnoj ptici. Bliski istok, Egipat. Nema potrebe za prenošenjem tog članka koji i sami možete pročitati, prateći link u referencama, ali citiraćemo jedan njegov dio koji je jako važan za razmišljanja i zaključke koji će uslijediti kasnije:
„Neki smatraju da je feniks prvobitni primjer stvari koje se ne mogu vidjeti (kao što je npr. Bog), već se samo mogu razumjeti preko njihovih imena ili atributa.“ Interesantno.
Ako sumiramo Feniksove atribute iz pomenutog članka, to bi se moglo postaviti ovako:
- Feniks je povezan sa vodom, kao prapočetnim elementom.
- On je povezan i sa suncem, kao njegovim otjelotvorenjem.
- U egipatskoj mitologiji Feniks se prikazuje kao onaj koji prevozi Ozirisa.
- On se ponovo rađa svakih 300 ili 500 godina iz pepela, nakon samospaljivanja kad završi svoj životni ciklus.
- Feniksovo boravište je povezano sa Heliopolisom, egipatskim Gradom sunca, gdje se obožavao bog Ra, kao i sa sveštenstvom tih hramova.
- Feniks (ili Milkam) u jevrejskim legendama (imajmo na umu da smo i dalje na Bliskom istoku, kolijevci čovječanstva), seže čak do Eve, kao onaj koji navodno nije podlegao sveopštem iskušenju, te ga je stoga Bog nagradio tako što ga je smjestio u utvrđeni grad da živi u miru 1.000 godina, nakon čega bi sagoreo u vatri i ponovo vaskrsao!? (Konstatovaćemo, prilično čudna „nagrada“, zaista.)
- Milkom ne može da umre, nedodirljiv je za „anđela smrti“.
- Njegova kineska verzija, Feng-huang, proširuje kolorit i dodaje još neke elemente. „Ona [ptica Feniks] je napravljena od svih najpoželjnijih djelova svih ovozemaljskih stvorenja: vrata zmije, glave ždrala, zmajevih pruga, repa ribe, oklopa kornjače, lastinog grkljana i pijetlovog kljuna… Ponekad je prikazivana sa vatrenom loptom predstavljajući tako vezu sa suncem.“[2]
- Gdje god se našao, Feniks se povezuje sa vaskrsenjem, besmrtnošću, pobjedom nad svim nedaćama i zlim silama, zbog toga što izranja iz pepela.
Feniks u uskoj vezi sa misterijskim religijama
Kako god, članak sa Wikipedije koji smo ukratko analizirali je, u najmanju ruku, nedorečen. Mi i dalje ne znamo ko je zapravo Feniks, ali na putu smo da to vrlo brzo otkrijemo. Oko izgleda ove ptice takođe nema jasnih stavova, a mitologija varira od orla, pauna, čaplje… do mješavine najljepših krilatih stvorenja.
Egipćani i Feničani su vjerovali da Feniks predstavlja boga koji se uzdigao na nebu u vidu zvijezde danice. Trenutak je da nam u identifikaciji ovog mitskog bića pomogne Biblija:
„Kako pade s Neba, Svjetlonošo [Luciferu], zorin sine! Kako se obori na zemlju, ti što si gazio narode! A govorio si u svom srcu: ‘Do nebesa ću se podići. Iznad Božjih zvijezda podići ću svoj presto i sješću na zbornu goru na krajnjem sjeveru. Podići ću se iznad oblaka. Izjednačiću se sa Svevišnjim.“ (Isaija 14:12-14)
Zapazite razliku: dok Biblija konstatuje pad ovog bića sa svog uzvišenog položaja, Feniks (Lucifer) izokreće situaciju u svoju korist kao onaj koji se navodno uzdiže.
Većina okultista vjeruje da je Feniks simbol Lucifera – Sotone, koji je bačen u oganj, a koji će jednog dana trijumfalno ustati.
Kod različitih naroda Feniks je imao različite nazive. U Egiptu on je bio benu – čaplja. Za Vavilonjane, Asirce i Hinduse – to je bio paun, ponosita ptica koja na svom perju ima mnoštvo očiju, koja simbolizuju mudrost i znanje. Za stare Maje iz Jukatana u Meksiku – Feniks je predstavljen simbolom pernate zmije i nazivao se „Kulkulkan“, što na majanskom jeziku znači „divna ptica zmija“ (kulkul = divna ptica; kan = zmija ). Meksički i astečki bog sunca Kvecalkoatl je takođe predstavljen kao pernata zmija.
Lucifer – Sotona, u Bibliji je prikazan simbolom zmije (zmaja) koja je zbačena sa Neba (Otkrivenje 12:3, 4, 9). Ako se vratimo knjizi Postanja, nalazimo informaciju da je medijum iskorišćen od Sotone za kušanje Adama i Eve, bila upravo zmija, očigledno znatno drugačijeg izgleda od zmija kakve poznajemo danas. Sve indicije ukazuju da je prvobitna zmija bila krilato, leteće stvorenje.
Zajednički simbol za Indijce, Egipćane i Druide bila je zmija umotana oko jajeta, vezan za stvaranje svemira. U alhemiji – jaje mudrosti je imalo važnu ulogu kao simbol prvobitne materije (prima materia) iz čega je vatra mudrosti izlegla kamen mudraca. Rimski Bog Merkur je prikazan u jajetu mudrosti. Za okultiste – krilato jaje je predstavljalo simbol vaskrsenja i ponovnog rađanja.
Feniks se miješa i u život savremenog mladog „junaka“ modernog vještičarenja – Harija Potera – u knjizi Džoan Ketlin Roling „Hari Poter i Red Feniksa“ i istoimenom filmu.
Evo šta kaže jedan od najpoznatjih masona, Menli Palmer Hol, u svojoj kniizi „Ilustrovani pregled okultizma i filozofije“:
„Svi simboli vuku svoje porijeklo iz nečeg opipljivog, a feniks je jedan znak tajnih redova starog svijeta i inicijata tih redova, jer je bilo uobičajeno govoriti o osobama koje su primljene u hram kao o ljudima koji su dvaput rođeni, ili nanovo rođeni. Mudrost daruje novi život, a ko postane mudar biva ponovo rođen.
Simbol feniksa je bitan iz još jednog razloga — kao kraljevsko obilježje moći, superiornosti i besmrtnosti među gotovo svim civilizovanim narodima. Feniks u Kini nosi identično značenje kao i feniks u Egiptu; a feniks kod Grka je isto što i grom-ptica američkih Indijanaca.“[3]
U još jednoj Holovoj knjizi nalazimo: „Među narodima koji su još južnije, simbol grom-ptice se spojio sa kvecalom i sa zmijom pokrivenom kvecalovim perjem. Kvecal je bio identičan po značenju sa feniksom u Aziji, sjevernoj Africi i na Bliskom istoku. Simbolika pernate zmije može se povezati sa Nagama ili bogovima Indije u obliku zmija pokrivene glave, kao i sa krilatim zmijama koje se pojavljuju u spisima i vajarskim djelima Egipćana.“
U knjizi „Masonski i okultni simboli“, dr Keti Barns navodi:
„Feniks je takođe ‘drevni simbol ljudske težnje prema Univerzalnom dobru’. Radikalna feministkinja Barbara Voker (Walker) otkriva da su Egipćani i Feničani vjerovali da feniks predstavlja boga ‘koji se uzdigao na nebo u vidu zvijezde danice, poput Lucifera, nakon svog žrtvovanja kroz vatru u smrt, pa u ponovno rođenje…’
Jedna bivša vještica otkriva: ‘Vjeruje se da je feniks ili benu božanska ptica koja se vraća u Egipat… Ovaj feniks sagori sam sebe u plamenu, pa se potom digne iz pepela. Većina okultista vjeruje da je feniks simbol Lucifera koji je bačen u oganj i koji će (kako oni misle) jednog dana trijumfalno ustati. Ovo se, naravno, takođe odnosi i na uzdizanje Hirama Abifa, masonskog ‘hrista’.‘
Svojim neprestanim ponovnim rađanjem feniks je postao simbol reinkarnacije i vječnosti.
E.A. Volis Badž piše: ‘Zvijezda danica je bila posrednik OZIRISA ili OZIRISOVE duše, to jest ptice benu, koju su GRCI identifikovali kao feniks.’ Bog sunca, koji je navodno stvorio sve ostale bogove, takođe se predstavlja u obliku feniksa.
Jedan od simbola u 32. stepenu masonerije je trougao na kome su nacrtani gavran, golub i feniks. Orao (takođe nazivan i Jupiterovom pticom) se često identifikuje sa feniksom. Kao što je dobro poznato, orao se veoma često koristi u masoneriji. U Masonskoj bibliji postavlja se pitanje: ‘Koja je simbolika orla u slobodnom zidarstvu?’ Odgovor glasi: ‘Orao predstavlja simbol među raznim narodima svijeta još odvajkada. U Egiptu, Grčkoj i Persiji bio je posvećen suncu; među paganima je bio Jupiterovo obilježje; među Druidima je bio simbol njihovog vrhovnog boga.‘
15. stepen u masoneriji zove se Vitez orla, a 30. stepen — Vitez bijelog i crnog orla. Bijelo i crno na orlu simbolizuju jin-jang’….“[4]
Iz ovoga, kao i iz drugih simbola koje je proučavala, dr Barns zaključuje da je Feniks u stvari – Lucifer, poznat kao Đavo. Oziris je egipatsko ime za Nimroda, utemeljivača okultizma i sistema pobune protiv Boga, negdje oko 300 godina nakon Potopa, počevši od Vavilonske kule (vidi Postanje 10:8-10; 11:1-9). Od paganskog kulta i trija – Nimrod, Semiramis i Tamuz – razvio se cijeli dijapazon religijske obmane po čitavom svijetu. Feniks je samo nešto mističniji dio te priče, sam pali anđeo najvišeg reda – Lucifer ili Sotona – koji se uvijek skriva iza određene simbolike i maski.
Feniks protiv Boga
„Feniks“ zna da će Bog na kraju istorije pobune, o izvršnom Sudu, upotrijebiti oganj kao sredstvo kazne vječnom smrću za njega i njegove pale anđele. Čitamo iz jedne druge proročke knjige u Bibliji: „Bio si pomazani heruvim[5] zaštitnik, ja sam te postavio. Bio si na svetoj gori Božjoj. Hodio si usred plamenih stijena. Bio si besprekoran na svojim putevima od dana kad si stvoren pa sve dok se u tebi nije našla nepravednost… Tvoje srce se uzoholilo zbog ljepote tvoje. Uništio si mudrost svoju zbog svog sjaja. Baciću te na zemlju… Zato ću posred tebe pustiti vatru koja će te proždrijeti. Pretvoriću te u pepeo na zemlji pred očima svih koji te gledaju.“ (Ezekijel 28:14, 15, 17, 18; uporedi sa Otkrivenje 20:7-15)
Da li je sada jasno zašto „Feniks“ navodno gospodari vatrom i diže se iz pepela? Zašto je on tako pun inata i ne da se ubiti? Zašto navodno vaskrsava iz pepela, i zašto mu je potrebna pomoć njegovih sveštenika, ljudskih oruđa u pobuni protiv Boga? U okultnim krugovima takođe postoje magovi i gurui koji hodaju po „tepihu“ od užarenog ugljevlja i „gospodare vatrom“. Vidite li ko stoji iza toga? Ili iza simbolike „boga sunca“? Heliopolis je mnogo veći „grad“ nego što to možete zamisliti. On praktično obuhvata cijeli svijet, svojom mrežom obmane, kao mrtvačkim pokrovom. A glavni protagonista, onaj koji nije stvorio ništa, obećava nešto što nikad ne može ispuniti – vaskrsenje sebi i svojim sledbenicima.
Da li je „Feniks“ lud?
Zna li Lucifer (Feniks) da ne može pobijediti Tvorca svega, Izvora i Održavaoca života, koji je i njega stvorio? Hajde da to pitanje formulišemo ovako: da li je prevarant prevaren? Da li onaj koji laže i vara druge istovremeno obmanjuje i samoga sebe? To je fascinantan fenomen, ali odgovor je DA. Rezultat takvog stanja stvari je mržnja, inat i borba protiv Boga do samog kraja. Sve to je potanko opisano u Bibliji.
„A zli ljudi i prevaranti će napredovati na gore, varajući i sami budući prevareni.“ (2. Timoteju 3:13)
Svako zlo pa i prevara se vraća kao bumerang počiniocu, u smislu njegove vlastite samodestrukcije. Stoga će Božji sud biti samo verifikacija odluke koju je svako za sebe već donio, uključujući i našu tajanstvenu ptičicu, koja vjekovima mami znatiželju i divljenje neupućenih posmatrača.
Pavle Simović
___________________
[1] https://sh.wikipedia.org/wiki/Feniks
[2] Isto.
[3] Manly Palmer Hall, The Phoenix: An Illustrated Review of Occultism and Philosophy.
[4] „Masonski i okultni simboli“, dr Keti Barns.
[5] Heruvim je anđeo najvišeg reda.