Borilačke vještine su različiti sistemi borilačkih vježbi i različitih tehnika samoodbrane, najčešće istočnoazijskog porijekla; prvenstveno razvijenih kao sredstvo borbe bez oružja. Borilačke vještine su podijeljene na utvrđene oblasti, vrste, stilove i škole.
Pored toga, različiti stilovi borilačkih vještina se mogu podijeliti na unutrašnje i spoljašnje, koje se razlikuju na osnovu treninga tijela i rada sa sviješću. Primjer unutrašnje škole je tajčičuan, a spoljašnje či kung. Takođe, metode obuke se mogu podijeliti na unutrašnje (npr. meditacija) i spoljašnje (makivara).
Kao zajednički naziv za sve borilačke vještine i sportove pojedini savremeni autori koriste naziv kempo. Skup japanskih borilačkih vještina se obično naziva budo. Vjerovatno “najnapredniji” i najstariji sistem borilačkih vještina je kung-fu ili, kako ga neko naziva, vu-šu, i potiče iz Kine.
Neke borilačke vještine su nastale kao mješavina drugih; npr. tekvondo, karate i aikido – nastali su kao mješavina borilačkih vještina sa Okinave, kendžicua i džijudžicua u Japanu, a subak i teken u Koreji.
Mnoge borilačke vještine, posebno istočne, izučavaju i medicinske nauke. To se posebno odnosi na kineske borilačke vještine, koje izučavaju namještanje kostiju, praktikuju či kung, akupunkturu, akupresuru, kao i druge aspekte kineske alternativne medicine.
Borilačke vještine takođe su povezane sa religijom i duhovnošću. Neke od njih su osnovali i proširili monasi (najpoznatiji su monasi manastira Šaolin). Postoje nivoi napredovanja u borilačkim vještinama, a na vrhu dominira tajni duhovni aspekt sa kojim nijesu detaljno upoznati početnici i niži nivoi.
Postoji veliki broj znatno različitih borilačkih vještina. Međutim, one se mogu podijeliti na dvije velike grupe: one koje koriste oružje i one koje ne koriste predmete u borbi.[1]
Ko je zapravo Zmaj borilačkih vještina?
Borilačke vještine neizostavno prati određena koreografija i simbolika. Jedan od najpoznatijih simbola je zmaj, izrazito prisutan u istočnjačkoj kulturi i filozofiji. Poistovjećivanje sa zmajem veoma je prisutno u filmovima Brus Lija: „Na Zmajevom putu,“ „U Zmajevom gnijezdu“… Zbog čega su zmaj i jin-jang (simbol suprotnosti i dualizma ali i sunca) izabrani kao neka vrsta zaštitnog znaka borilačkih vještina? Kakvu tajnu kriju vrhunski majstori ovih i drugih ratničkih vještina koje često posmatrača fasciniraju spektakularnim prikazima koje se običnom čovjeku čine neizvodljivi i izvan granica ljudskih fizičkih sposobnosti?
Slijedi životna priča i iskustva dugogodišnjeg praktikanta borilačkih vještina.
____________________
[1] Tekst je preuzet sa Wikipedije i dijelom adaptiran.