Superiornost formiranja životne ideologije po biblijskoj nauci dokazuje se praktičnim i mjerljivim rezultatima u životu čovjeka. Kada se zaista povežemo sa Izvorom života i blagodati, to će se odraziti na dobro u svim aspektima, posebno na području zdrave duhovnosti, razuma, intelekta… Ali marljivost, stručnost i praktične vještine i znanja takođe se mogu oplemeniti kroz isti kanal.
U Mojsijevo vrijeme, kad se trebao graditi objekat zvani Šator od sastanka u kojem se imala obavljati tipska služba pomirenja, Gospod je ovako uputio Mojsija vezano za čovjeka po imenu Bezalel:
Ovaj obrazac je jednako primjenljiv kad se biraju vođe i upravitelji među ljudima:
Bog zna šta je najbolje za ljudski rod i upravljajući se po Njegovoj Riječi moguće je dostići najviši nivo korisnosti, organizovanosti i uređenja te imati najpravednije zakone.
Sve ovo dostupno je svim ljudima i narodima na zemlji, ko god želi prihvatiti Božju blagodat.
Pogledajte sada šta Pavle, jedan od najučenijih i najmudrijih ljudi 1. vijeka, kaže na istu temu u svom pismu vjernicima u Korintu:
Na putu tako obraćene osobe, u procesu saradnje Boga i čovjeka, dešava se progres i nadogradnja ličnosti i karaktera, o čemu govori apostol Petar:
Izvorna biblijska religija nema ništa zajedničko sa devijantnim oblicima vjere koje možemo okvalifikovati kao „duhovno tripovanje“ ili „duhovnu narkomaniju“. Iskušenja osoba koje odbijaju da grade na zdravoj platformi obično se kreću u tom pravcu.
Najmudriji među vladarima, Solomon, objasnio je svrhu svog izlaganja na ovaj način:
Samokontrola
U Galatima poslanici apostol Pavle nabraja duhovne rodove:
Samosavladavanje je samokontrola – sposobnost da se provjerava i reguliše, obuzdava i upravlja svojim „ja“ u svim aspektima života. Već smo vidjeli da je isto to napomenuo apostol Petar.
Na drugom mjestu, Pavle savjetuje da se u tom smislu trebamo ponašati kao atletičar riješen da pobijedi u trci:
Apostol Pavle nije propustio da izloži ova načela ni prilikom saslušanja kod namjesnika Feliksa:
Samokontrola se veoma tiče i obuzdavanja jezika. Zapazite ovu Isusovu izjavu:
Ovi principi bili su poznati svim pobožnim ljudima od davnina. Pogledajte kako je to izrazio patrijarh Jov:
Gospodnja pouka Kainu
Prvi veliki zločin na zemlji zabilježen u knjizi Postanja bio je bratoubistvo. Kain se razgnjevio na svog brata Abela i ubio ga. Prilikom suočavanja sa Gospodom, Kain je pokušao izbjeći odgovornost. Na pitanje gdje je Abel, on je ovako odgovorio:
Osim što je pokušao da slaže, Kain je ispoljio samosvojan duh, lišen empatije i osjećaja solidarnosti i odgovornosti. Ovaj zločin imao je svoje posledice u daljem prokletstvu na zemlji i u Kainovom životu (1. Mojsijeva 4:10-12).
Međutim, čitajući ovaj izvještaj jako je važno da primijetimo kako je Gospod prije zločina SAVJETOVAO Kaina vezano za samokontrolu i prevenciju grijeha. Kain je postao ljubomoran i bijesan na Abela što je njegov prinos bio prihvaćen pred Gospodom. Naravno razlog prihvatanja jednog i odbijanja drugog prinosa nalazi se samo u tome što je Abel bio poslušan Božjim uputima vezano za Plan spasenja, dok je Kain smatrao da može raditi po sopstvenom nahođenju. (Ovdje se nalazi ključna razlika između biblijske religije i svih drugih koje to nijesu.)
To je bio neposredni i vrlo konkretni savjet, pouka i upozorenje od Gospoda. Dakle, Gospod ovdje upućuje Kaina da se treba kretati i djelovati u domenu onog što je dobro i ispravno, u protivnom dogodiće se šta? Grijeh. Gospod takođe ukazuje da zbog Pada čovjek ima problem, u njemu postoji pasivna sklonost ka grijehu koja se može lako podstaći i razviti. Ali „ti trebaš vladati nad njim“.
Kao što vidite, iz ovog jednog izvještaja možemo mnogo naučiti o potrebi saradnje božanskog i ljudskog, o neophodnosti samokontrole i držanja na strani dobra u životu. Zdravost i razboritost naše religije odnosno životne ideologije takođe će nas sačuvati od svih oblika fanatizma i ekstremizma.
Pavle Simović